2011. április 27.

Kölessel töltött cukkini fokhagymás répasalátával

Kölessel töltött cukkini fokhagymás répasalátával

Ha van otthon igazán friss és zsenge sárgarépa, mindenképp érdemes belőle valamilyen salátát csinálni, mert eszméletlen finom lesz. Bár ez a répa szinte önmagában a legfinomabb, nagyon frissítő salátát lehet belőle készíteni. Én ma ebédre egy kefires-fokhagymás változatot csináltam a kölessel töltött cukkini mellé. 


Hozzávalók a cukkinihoz 2 személyre:

2 nagyobb, egyenes cukkini
1.5 dl köles
2 szál újhagyma
só, bors
egy kevés szerecsendió
pár csepp citromlé

Először is a köleshez az újhagymát felaprítjuk, majd egy kis olajon megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a kölest, egy pár percig pirítjuk, majd kétszeres mennyiségű vízben megfőzzük. Adunk hozzá egy kávéskanál sót, és ízlés szerint borsot. Amikor kész, rátesszük a fedőt. Ezalatt a cukkinikat megmossuk és a két végeit levágjuk. Hosszában óvatosan félbevágjuk őket, úgy, hogy egyenesen álljanak a tepsiben. Mindkét végétől egy centi távolságot meghagyva egy karalábévájóval kiszedjük a közepét, de ne túl mélyen! A kivájt belsőket egy kicsit összeaprítjuk, és kevés olajon megdinszteljük. Ezt is nagyon picit megsózhatjuk. Amikor ez is kész, akkor a köleshez adjuk, hozzáadunk egy kevés szerecsendiót és pár csepp citromot. Az egészet összekeverjük, és az előkészített cukkinikba töltjük. A cukkini alá öntünk egy fél pohár vizet, majd 180 fokra betesszük a sütőbe, egy fél óra kell neki, amíg a cukkini megpuhul. Közben a sajt is megsül a tetején, a sajt alól kikandikáló köles pedig jó ropogósra sül :) 


Hozzávalók a répasalátához 1 főre: 

2 vékony sárgarépa
1 gerezd fokhagyma
1 evőkanál kefír
fél evőkanál tejföl
só, bors


A sárgarépát legyaluljuk, hogy gyufaszál vékonyságú legyen. A kefirt a tejföllel összekeverjük, tulajdonképpen a tejfölt ki is lehetne hagyni, de nem akartam, hogy a kefir önmagában túl híg legyen. A gerezd fokhagymát összezúzzuk és kevés sóval és borssal együtt hozzákeverjük a kefirhez. Megkóstoljuk, majd ráöntjük a répára, jól összekeverjük és hagyjuk állni, amíg a cukkini kész nem lesz. 


2011. április 13.

Mungóbab csírás csirkeragu kölessel



A mungóbab csírát eddig mindig csak ilyen házilag készített álkínai kajákhoz használtam, ami egy hülyeség, mert egyébként csomó minden máshoz is jól megy, így lett belőle ez a szójaszószos csirkeragu a múlt héten.

Hozzávalók 
  • 1 egész csirkemell filé 
  • 1 csomag mungóbab csíra 
  • 3 evőkanál tejföl 
  • 1 evőkanál Worchestershire szósz
  • 2 evőkanál szójaszósz
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, frissen őrölt bors


A csirkemellet felkockázzuk viszonylag kicsire, és egy kevés olajon elkezdjük pirítani. Le is fedhetjük, hogy gyorsabban megpuhuljon. A lényeg az, hogy ne szárítsuk ki. Hozzáadjuk a csírát is,  mert annak sem kell sok idő, így egyszerre fognak megpuhulni. Megsózzuk, és borsozzuk. Közben az egy gerezd fokhagymát felaprítjuk kicsire. Amikor a babcsíra már kezd üvegesedni, ez pár perc alatt bekövetkezik, akkor hozzáadjuk az egy evőkanál Worchestershire, és a két evőkanál szójaszószt. Összeforgatjuk az egészet, egy kicsit pároljuk, majd hozzákeverjük a tejfölt. A legvégén hosszáadjuk a fokhagymát. Megvárjuk, amíg eggyet rottyan, és levesszük a tűzről.

A köles ugyanúgy fő gyakorlatilag, mint a rizs. Kétszeres mennyiségű vízben tesszük fel főni, előtte lehet egy kis hagymát pirítani vele, hogy jobb íze legyen. Kicsit meg is sózzuk, amikor a víz már benne van. 10 perc alatt megfő, én szoktam hagyni egy kicsit letakarva, hogy még a gőz is puhítsa.

Pestós csiga

Az örök harc az élesztővel 

Nem tudom mi történt az utóbbi pár évben, de akárhányszor próbáltam élesztőt felfuttatni meleg tejben, sosem sikerült. Régebben hatalmasra megnőtt mindig, és gyönyörűen lehetett dolgozni vele...de most! Nem tudom mi az oka annak, hogy az élesztő ennyire  nem akar engedelmeskedni nekem, de legutóbb meguntam, és biztonságilag vettem száraz élesztőt, amit még futtatni sem kell. Csak sajnos tele van mindenféle mesterséges borzalommal, hiába lehet vele szép kelt tésztát csinálni. Mégis, a végeredmény nagyon finom lett :) 
A pesto bazsalikomból készült, igazi házi növesztésű bazsalikomból, házilag elkészítve és lefagyasztva. Olívaolaj, bazsalikom, fokhagyma, só és bors van benne, a darált mandulát vagy diót mindig frissen rakjuk bele természetesen. A frissen pirított magvakkal összekeverve és egy átpirítva az egészet, teljesen el lehet tüntetni az esetleg "mélyhűtő" ízt, olyan lesz, mint a friss. 


Hozzávalók a tésztához:
40 dkg teljes kiőrlésű liszt
fél dl olaj
1 dl tej
1 tojás
1 csomag futtatás nélküli száraz élesztő
só, bors

A lisztet összedolgozzuk a többi hozzávalóval, és hagyjuk pihenni egy kis ideig, bár az élesztő csomagolása szerint nem kell hagyni kelni a tésztát. Egy kicsit magában így is keleget, bár nem annyira, mint az igazi élesztős tészta. 

A töltelékhez:
tetszőleges mennyiségű bazsalikom pesto
darált dió vagy más mag, mandula pl.
reszelt sajt
+1 tojás a tetejére
 
A darált diót vagy más magot szárazon megpirítjuk, hogy illatos legyen. Hozzákeverjük a pestot, és egy kis ideig együtt pirítjuk őket, majd levesszük a tűzről. A tésztát egész vékonyra kinyújtjuk,  és attól függően, hogy mekkora csigákat szeretnénk, akkora csíkokra vágjuk fel. A pestot rákenjük, ne túl vastagon, mert akkor nagyon tömény lesz. Bár a mélyhűtött pesto valamennyit mindig veszít az intenzitásából, még így is nagyon aromás. Vékony csíkban reszelt sajtot szórunk rá. A tésztát feltekerjük és felszeleteljük, a tetejüket megkenjük a felvert tojással. 200 fokon sütjük, amíg aranybarnára nem sül a sajt, ez kb. 10 perc. Veszélyes, mert nagyon eteti magát...:)